Sāpes – visbiežākā sūdzība no pacientiem, kas vēršas pēc medicīniskās palīdzības, ar ko saskaras medicīniskie darbinieki, ārsti vai medmāsas. Sāpes – vismokošākais pacientu pārdzīvojums. Atvieglot šīs ciešanas slimniekam – viens no svarīgākajiem medicīnas mērķiem.
Pretsāpju līdzekļi – aptieku tīklu vispārdotākie medikamenti. Tajā pat laikā blakusparādības no to lietošanas ir visvairāk sastopamās komplikācijas ārstēšanas terapijā. Dažas no tām var būt letālas: anafilaktiskais šoks un aplastiskā anēmija analgīna pieņemšanas rezultātā, smaga encefalopātija no aspirīna, akūta aknu mazspēja no paracetamola, čūlas asiņošana no voltarēna.
Nesteroidie pretiekaisuma līdzekļi. Kopējais grupas raksturojums.
Nesteroidie pretiekaisuma līdzekļi veido tādu ārstniecisko preparātu grupu, kas tiek plaši izmantoti klīniskajā praksē. Vairāk par trīsdesmit miljoniem cilvēku pasaulē katru dienu lieto NPL. Aptuveni 20% stacionāro pacientu saņem NPL. Lielo NPL popularitāti var izskaidrot at to, ka tiem piemīt pretiekaisuma, analgezējošas un pretdrudža īpašības, bet sekojošie simptomi (sāpes, drudzis un iekaisums) piemīt dažādām izplatītām slimībām.
NPL daudzveidība.
Agrāk NPL grupu pārstāvēja tikai atsevišķi preparāti (acetilsalicilskābe, piramidons, butadions u. c.). Pēdējo 30 gadu laikā NPL daudzums ievērojami pieauga, un uz doto brīdi grupā ir desmitiem preparātu, kuri savstarpēji atšķiras ar iedarbības īpatnībām un lietošanu.
Kontrindikācijas.
NPL ir kontrindicētas erozīvi čūlaino ķuņģa zarnu trakta bojājumu gadījumos, īpaši paasināšjumā stadijā, izteiktu aknu un nieru funkcijas traucējumu gadījumos, pie citopēnijas, individuālas nepanesamības, grūtniecības.
Nevēlamās reakcijas.
-
Nevēlasmās reakcijas no kuņģa zarnu trakta puses parādās 30-40% pacientu, kuri saņem NPL, 10-20% attīstās kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas un erozijas, 2-5% parādās asiņošanas un perforācijas. Uz doto brīdi tiek nodalīts specifisks sindroms – NPL gastroduodenopātija. Tas ir saistīts ar preparātu sistemātisko iedarbību uz kuņģa gļotādu. Tāpēc gastroduodenopātija var būt pie jebkura NPL ievadīšanas veida.
Vai ir veids, kā uzlabot NPL panesamību un samazināt kuņģa bojājumu biežumu? Pirmkārt, tādam nolūkam ir ieteicams vienlaicīgi lietot tādus medikamentus, kas sargā kuņģa gļotādu, piemēram, omeprazolu. Noteiktu efektu var sniegt pāreja uz kuņģī šķīstošām ārstnieciskām formām.
-
Nevēlamās reakcijas no nieru puses (nefrotoksicitāte) ir otrā pēc nozīmīguma nevēlamo NPL reakciju grupa. NPL var izsaukt asinsvadu sašaurināšanos un nieru asinsrites pasliktināšanos. Visizteiktāk nieru darbību ietekmē indometacīns.
-
Bronhu sapazmi parasti attīstās pacientiem ar bronhiālo astmu, visbiežāk pie aspirīna lietošanas.
-
Aspirīnu nevajadzētu lietot bērniem līdz 12 gadiem asu respiratoru vīrusa infekciju gadījumos.
-
Pārdozēšana vai saindēšanās ar aspirīnu izsauc intoksikāciju, kura atkarībā no pieņemtās dozas var būt no vieglas līdz smagai, līdz pat letālam iznākumam.
Nieru bojājumu monitorings. Nepieciešams vērot, vai neparādās tūskas, mērīt arteriālo spiedienu, it īpaši hipertenzijas pacientiem.
Dozēšana.
NPL lieto2 stundas pēc ēšanas , uzdzerot 1/2-2 ūdens glāzes. Pēc lietošanas ieteicams 15 minūšu garumā neapgulties.