• Русский
  • Latviešu

Migrēna ir atkārtotas, spēcīgas galvassāpes, kas var ilgt no 4 līdz 72 stundām. Galvassāpes parasti lokalizējas vienā galvas pusē, tās var būt pulsējošas. Fiziskā slodze (staigāšana, skriešana) pastiprina migrēnas galvassāpes. Līdz ar migrēnas galvassāpēm bieži mēdz būt tādi simptomi kā slikta dūša, vemšana un jutīgums pret gaismu vai troksni

Nelielai pacientu daļai var būt simptomi, ko sauc par auru. Aura ir simptomi, kas saistīti ar cilvēka redzi vai runu. Redzes aurai raksturīgas mirgojošas gaismas, punkti, svītras, kas parādās acu priekšā, vai atsevišķos gadījumos redzes zuduma epizodes. Daudzi migrēnas pacienti lēkmes laikā izjūt nepieciešamību atrasties tumšā un klusā telpā, lai atvieglotu ar migrēnu saistītos simptomus. Migrēna neapdraud dzīvību, tomēr var stipri traucēt ikdienas aktivitātes un darbu.

Kas izraisa migrēnas galvassāpes?

Speciālisti nav spējuši līdz šim pilnībā izprast migrēnas iemeslus. Tiek uzskatīts, ka migrēnas galvassāpes izraisa izmaiņas galvas smadzenēs, kā dēļ strauji paplašinās galvas asinsvadi un parādās sāpes. Biežākie provocējošie faktori, kas var izraisīt migrēnu, ir alkohols (sarkanvīns, šampanietis), kofeīns lielā daudzumā, stress, troksnis, apgaismojums, redzes piepūle, laika apstākļu maiņa, daži ēdieni, kā šokolāde, siers, rieksti, žāvēta gaļa, sīpoli, un pārtikas piedevas kā nātrija glutamāts, aspartāms un nitrāti. Arī pārmaiņas hormonu līmenī saistībā ar mēnešreizēm var izraisīt migrēnas lēkmi, kas zināma kā menstruālā migrēna.

Zināms, ka salīdzinājumā ar migrēnu, kas parādās citā laikā, menstruālā migrēna ir smagāka, ilgstošāka un atkārtojas biežāk.

Migrēnas ārstēšana

Nemedikamentoza. Jācenšas pēc iespējas izslēgt provocējošos faktorus. Der pārdomāt dzīvesveida maiņu - smēķēšanas atmešana, nelietot tiramīnu saturošus produktus (daži siera veidi), sulfītus (vīni, kuru sastāvā ir sulfīti), nitrātus (var būt pievienoti gaļas un riekstu izstrādājumiem), ierobežot šokolādes un kofeīnu saturošu produktu lietošanu. Lietot pilnvērtīgu uzturu, uzņemt optimālu ūdens daudzumu. Nepieciešams veselīgs miegs, fiziskas aktivitātes.

Medikamentoza ārstēšana. Galvassāpju ārstēšanai parasti lieto pretsāpju vai nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus. Ir arī īpaša medikamentu grupa, kas domāta tikai migrēnas galvassāpju ārstēšanai. Taču vislabākais padomdevējs galvassāpju ārstēšanā būs ārsts, jo pareiza ārstēšanas plāna sastādīšana un optimāla medikamentu izvēle prasa pacietību un izpratni gan no ārsta, gan pacienta puses.

Kontakti

  • kab. 324., Anniņmuižas bulv. 85, Rīga
  • 67 06 85 52, 26 55 48 64
  • Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Citējums

Dzīve ir īsa, ceļš uz mākslu ir ilgs, Veiksmes mirklis pārejošs, pieredze nav droša, pieņemt lēmumu ir grūti. Tam dēļ ne tikai ārstam jābūt gatavam veikt visu no viņa atkarīgo, bet arī slimniekam, viņa piederīgājiem un visai apkārtējai videi japalīdz ārstam darbā.
Hipokrāts

Svarīgi Jūsu veselībai!

Reģistrējieties šajā saitā un saņemiet uz e-pastu vērtīgus padomus un rekomnedācijas, kas uzlabos Jūsu veselību un tātad padarīs Jūs laimigākus!

Scroll to top