Urīns – nieru galaprodukts, kurš ir viens no galvenajiem vielmaiņas komponentiem un parāda asins stāvokli un metabolismu.
Tas satur ūdeni, matabolisma produktus, elektrolītus, mikroelementus, hormonus, kanāliņu un urīnceļu nolobītās šūnas, leikocītus, sāli, gļotas. Ķīmisko un bioķīmisko urīna parametru kopums, metabolisma produkti, dod ne tikai iespēju izvērtēt aknu un urīnceļu darbību, bet arī dažu apmaiņas procesu stāvokli, turklāt var noteikt traucējumus iekšējos orgānu darbībā.
Kā pareizi savākt urīna analīzi
Urīna analīzei izmanto rīta urīnu. Nepieciešamības gadījumā var izmantot jebkuru urīna porciju. Vēlams izvairīties no ēšanas un dzeršanas nakts laikā. Savāc urīnu pirms brokastīm, vismaz 4 st. pēc iepriekšējās urinācijas.
Higiēnas prasības
Rūpīgi nomazgāt rokas un ārējos dzimumorgānus ar siltu ūdeni (bez ziepēm un dezinfektaniem).
Urīna savākšana
Atver vienreizējās lietošanas urīna trauciņu. Pirmās strūklas urinē tualetē, pēc tām trauciņu piepilda 2/3 daļās un parakstītu nogādā uz laboratoriju.
Urīna transportēšana
Ja urīnu nevar nogādāt uz laboratoriju 2 st. laikā, tad to pārlej speciālā stobriņā ar konservantu (iegādājas aptiekā vai laboratorijā) un tādā veidā to var uzglabāt līdz 24 stundām istabas temperatūrā vai 72 stundas glabājot ledusskapī pie +2 - + 8 ℃.